Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Seksowanie podrostków Avicularii.

W tym artykule spróbuję pokazać Wam jak poznać płeć podrostków Avi.  Można ją określić z bardzo dużym prawdopodobieństwem (jeżeli mam włazić w matematykę, to niech to będzie 90%). Potrzebna będzie jednak lupa albo dobry obiektyw macro, chyba ze ktoś dysponuje naprawdę ostrym wzrokiem:)

 

PRZYKŁAD PIERWSZY: Avicularia sp „Kolumbien” w stadium L5.

Samica. Przyjrzyjcie się obszarowi w niebieskim kwadracie. Płytka płciowa zbliżona kształtem do trapezu, brak „kropki” porośniętej włoskami i zaczyna już być widoczne wejście do spermateki.

Avicularia sp "Kolumbien"

 

 

Samiec. Obszar w niebieskim kole – bardzo charakterystyczna „kropka” (przyszły otwór płciowy) z włoskami skierowanymi do jej środka, płytka płciowa bardziej kwadratowa.

Avicularia sp "Kolumbien"

 


 

PRZYKŁAD DRUGI: Avicularia sp. „Amazonica Manaus” w stadium L6. Jeden z największych poznanych gatunków Avicularii, więc młode są troche pokaźniejsze. Tym razem użyłem strzałek, dla lepszej widoczności wskazanych miejsc:

Samica.

Avicularia sp "Amazonica Manaus"

 

 

Samiec.

Avicularia sp "Amazonica Manaus"

Pamiętajcie tylko że zawsze jest niewielki margines błędu przy takim stadium – zdarzało mi się że ze z pewnych wyseksowanych samic wychodziły samce i odwrotnie, choć to bardzo rzadkie przypadki. Niektórzy uważają ze seksowanie ze zdjęcia to strata czasu. Ja mam inne zdanie – wszystko zależy od jakości foty, im większa Avicularia, tym bardziej prawdopodobne trafne określenie płci. Przy 3-4,5cm długości ciała jest to praktycznie 100%.

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.