Avicularia sp „Pucallpa”
Pochodzenie: Wschodnie Peru, basen rzeki Ukajali.
Potoczna nazwa angielska: Pucallpa Pinktoe.
Gatunek nieoznaczony, lecz postanowiłem go pokrótce opisać po dość dobrym poznaniu. Jeden z ładniejszych Avików, jakie miałem okazje hodować. Od pewnego stadium łatwo go pomylić jedynie z A. ulrichea. Odłowiony w pobliżu miasta Pucallpa w Peru, niewiadomo czy występuje gdziekolwiek indziej w tym rejonie. Miejmy nadzieję ze nadchodząca (raczej pełzająca:)) rewizja rodzaju gdzieś ją upcha i oznaczy.
Bardzo spokojna i powolna Avicularia, samice dorastają do ok. 6cm długości ciała, dorosłe samce mają ~4,5 i dłuższe łapska. Preferują wykorzystanie elementów wystroju terrarium w celu budowy gniazda, raczej nie robią tego w wolnej przestrzeni. Wszystkie, które mam bytują mniej więcej na środku zbiornika u lubią dość wysoką wilgotność. Aktywne są raczej wieczorem i w nocy, w dzień rzadko widziane poza swoją norą. Terrarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami.
Rozmnażanie proste, pod warunkiem zdobycia samca, których praktycznie nie ma „w obrocie”. Bardzo płodne jak na aviki, w kokonie bywa często ponad 200 jaj. Mimo wysokiej temperatury, nimfom II zajęło bardzo długo przeobrażenie – nie jestem do końca pewny czy jest to reguła, ale warte wspomnienia. Młode rosną szybko i nie grymaszą, przy 6-7 wylince zaczyna być widać „dorosłe” kolory, ale jest to coś bardziej pośredniego – moim zdaniem są wtedy najładniejsze.