Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Avicularia sp „Pucallpa”

Avicularia sp „Pucallpa” 
Pochodzenie: Wschodnie Peru, basen rzeki Ukajali.
Potoczna nazwa angielska: Pucallpa Pinktoe.

Gatunek nieoznaczony, lecz postanowiłem go pokrótce opisać po dość dobrym poznaniu. Jeden z ładniejszych Avików, jakie miałem okazje hodować. Od pewnego stadium łatwo go pomylić jedynie z A. ulrichea. Odłowiony w pobliżu miasta Pucallpa w Peru, niewiadomo czy występuje gdziekolwiek indziej w tym rejonie. Miejmy nadzieję ze nadchodząca (raczej pełzająca:)) rewizja rodzaju gdzieś ją upcha i oznaczy.

Avicularia sp "Pucallpa"

Bardzo spokojna i powolna Avicularia, samice dorastają do ok. 6cm długości ciała, dorosłe samce mają ~4,5 i dłuższe łapska. Preferują wykorzystanie elementów wystroju terrarium w celu budowy gniazda, raczej nie robią tego w wolnej przestrzeni. Wszystkie, które mam bytują mniej więcej na środku zbiornika u lubią dość wysoką wilgotność. Aktywne są raczej wieczorem i w nocy, w dzień rzadko widziane poza swoją norą. Terrarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami.

Avicularia sp. Pucallpa

Rozmnażanie proste, pod warunkiem zdobycia samca, których praktycznie nie ma „w obrocie”. Bardzo płodne jak na aviki, w kokonie bywa często ponad 200 jaj. Mimo wysokiej temperatury, nimfom II zajęło bardzo długo przeobrażenie – nie jestem do końca pewny czy jest to reguła, ale warte wspomnienia. Młode rosną szybko i nie grymaszą, przy 6-7 wylince zaczyna być widać „dorosłe” kolory, ale jest to coś bardziej pośredniego – moim zdaniem są wtedy najładniejsze.

 

 

 

 

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.