Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Avicularia geroldi

Avicularia geroldi (Tesmoingt, 1999)
Pochodzenie: Brazylia.
Potoczna nazwa angielska: Brazilian Blue.

Bardzo wdzięczny ptasznik, od dość dawna gości w naszych hodowlach. Jest z powodzeniem rozmnażany. Gatunek łatwo dający się zidentyfikować, ciężko go pomylić z inną Avicularią.
Ciałko soczyście niebieskie, na karapaksie daje się zauważyć zielony pobłysk, odwłok bardziej pękaty niż podłużny, porośnięty błękitnym włosiem podobnie jak łapska. Sety na tylnych odnóżach również powinny być niebieskie. (jedynie młodym osobnikom i bardzo wiekowym samicom zdarzają się kremowe i czerwonawe)

Avicularia geroldi

Długość ciała samic nie przekracza zazwyczaj 6,5cm choć zdarzają się osobniki większe.
(Ciekawostka: znam przynajmniej trzy przypadki gdzie wiek samic przekroczył
10 lat, oczywiście nie jest to reguła, ale warte wspomnienia)
Samce zdecydowanie drobniejsze. Pająk spokojny i dość powolny, gniazda robi spore, zazwyczaj w górnej partii zbiornika, sprawnie wykorzystując elementy wystroju. Wymiary terrarium nie powinny być mniejsze niż 25x25x25cm. Bardzo wskazane żywe rośliny, tak jak u innych Avicularii.

Kopulacja bezproblemowa, nigdy nie widziałem agresywnej samicy. Mama zawsze lepiła kokon dość długo po niej, zazwyczaj po 3-4 miesiącach. Młodych w kokonie jest 100-200 sztuk, bardzo rzadko więcej.

Avicularia geroldi

Jest to jeden z gatunków Avi, z którymi próbowałem hodowli grupowej – wszystko wyglądało fajnie (wspólny oprząd, trzymanie się w stadkach) do czasu przejścia przez pajączki drugiej wylinki. Potem zaczęły się systematycznie zjadać, mimo podawanego pokarmu. Różne jest zdanie innych na ten temat, ja w przypadku Avicularii grupówkę zawsze odradzam.

Avicularia geroldi

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.