Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Avicularia metallica

Avicularia metallica (Ausserer, 1875) 
Wsytępowanie: Surinam, Gujana Francuska.
Potoczna nazwa angielska: Metallic Pinktoe.

Piękny, chciało by się powiedzieć klasyczny gatunek Avicularii. Metalicznie niebieski karapaks, odwłok w kształcie idealnej gruszki, puchate nożyska, talia osy.. Większa część cielska porośnięta długimi włochami.. no własnie i tu się zaczyna problem. W naszych hodowlach można spotkać osobniki, które nazywane są „metallicami” a które niekoniecznie nimi są. Posiadają bowiem sporą ilość niesławnych „czerwonych włosków”.
Gatunek najlepiej reprezentują osobniki odłowione w Surinamie (A. metallica „surinam”) oraz dość niedawno w Gujanie Francuskiej, w rejonie Cayenne (A. metallica „cayenne”), które posiadają białe/kremowe lub rude (zwłaszcza te trzymane w wilgotniejszych warunkach) sety na odwłoku i tylnych odnóżach, z białymi końcówkami – sprawia to wrażenie ze widzimy kulkę na końcu każdego włoska.

Avicularia metallica "white hair"
Czerwieni nie widać u nich ani troszkę. W hodowlach pojawiła się także A. metallica „white hair” – porównywałem wyżej wymienione w różnych stadiach, i szczerze mówiąc nie widzę różnicy. Mogę nieśmiało stwierdzić że mamy do czynienia z przedstawicielem tego samego gatunku. Na tę chwilę jest to jednak moje zdanie i nie należy tego traktować jako pewnik!

Avicularia metallica "white hair"

Spory avik, dorosłe samice osiągają 7cm DC, czasem nawet więcej. Samce z reguły nie przekraczają 4,5-5cm. Są łagodne, poruszają się majestatycznie i powoli, już od wczesnych stadiów. Ze względu na ich rozmiary, należy przygotować zbiornik o minimalnych wymiarach 30x30x30cm. Gniazda robią zazwyczaj duże, z przestrzenią w środku i dwoma wyjściami.

Z dopuszczaniem najlepiej poczekać aż samica będzie miała 2,5-3 lata i 6,5cm DC. Żadnej agresji nie zaobserwowałem. Zazwyczaj po miesiącu pojawia się kula zawierająca czasem dobrze ponad 200 jaj (zazwyczaj zależy od wielkości samicy choć nie jest to reguła). Młode rosną szybko, pamiętajmy ze Avicularie we wczesnych stadiach są znacznie większe niż te większości pozostałych ptaszników, więc od razu fundujemy im pojemniczki wielkości typu moczbox (100-150ml). Z odchowem nie ma problemów.

Avicularia metallica "white hair"

Podobnie jak u innych gatunków z rodzaju uczulam na odpowiedni dobór pary – jeżeli posiadamy ładną „rasową” samicę, zawsze prośmy o zdjęcia samca w stadium sub/presub i nigdy nie sugerujmy się fotami dorosłego. Jeżeli posiadamy samiczkę, co do której nie jesteśmy pewni (czerwone sety, niezbyt wyraźne białe końcówki włosków na ciele) to niech ona pozostanie ozdobą terrarium i naszą pociechą, ale nie rozmnażajmy jej. Niektóre osoby bardzo się starają żeby gatunek ten pozostał „czysty”, nie utrudniajmy im tego. Będziemy się mogli w przyszłości cieszyć hodowlą i obserwacją A. metallica, takimi jakie powinny być.

 

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.