Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Avicularia avicularia

Avicularia avicularia (Linnaeus, 1758)
Pochodzenie: Od Kostaryki po północną Brazylię.
Potoczna nazwa angielska: Pinktoe Tarantula, Common Pinktoe.

Żyjąca legenda, pierwszy z opisanych gatunków ptaszników. Od jego nazwy łacińskiej (avis z łac.- ptak) wzięła się nazwa podrodziny Avicularinae i rodzaju Avicularia.
Powiadają że odkrywca znalazł pająka w ptasim gnieździe, gdzie wcinał małe pisklaki ale najprawdopodobniej za wszystko odpowiedzialna rycina z 1705 roku.
Gatunek dość popularny, ale odnoszę wrażenie że niezbyt lubiany – częściową winą można obarczyć bardzo duże podobieństwo do kilku z rodzaju (A. metallica, A. azuraklaasi, A. velutina, i jeszcze paru innych).Być może więcej dowiemy się po rewizji. Ciekawostka: Niektórzy również twierdzą, że krążąca obecnie w hodowlach Avicularia sp. „Guyana” to nic innego jak Avicularia avicularia.

Avicularia avicularia
Bardzo ładny avik. Kolory, zwłaszcza po wylince są soczyste, kontrastowe i robią wrażenie.
Samiczki dorastają do 5-6cm DC, bardzo rzadko więcej, chłopy jak zwykle są mniejsze.
Wszystkie, z którymi miałem przyjemność mieć do czynienia (wliczając maluchy) były spokojne powolne i nie wykazujące żadnej agresji. Często obserwujemy typowe „przyklejanie” się do szyby czy elementów wystroju. Wystrzegać natomiast się należy „tylnego działa obronnego”  - zaniepokojone, potrafią strzyknąć odchodami z zaskakującą celnością, oczywiście poza pobrudzeniem żadnej krzywdy nie zrobią – dotyczy to w zasadzie wszystkich Avicularii.
Robią zazwyczaj gniazda o niezbyt skomplikowanej strukturze i urodzie, ot tyle żeby schować tyłek. Minimalne rozmiary terrarium – 25x25x25cm, koniecznie rośliny i wolna przestrzeń.

Avicularia avicularia

Rozmnażanie proste, uczulam jednak na jedną rzecz. Przy doborze czy kupnie samca, należy poprosić czy wręcz zażądać jego zdjęć sprzed ostatniej wylinki, i pokazać osobie znającej się na rzeczy czy rzeczywiście mamy do czynienia z tym samym gatunkiem.
Niestety jest masa hodowców, którzy (wynika to raczej z niewiedzy i ignorancji, choć i są inne pobudki) traktują ten gatunek jako swego rodzaju śmietnik, gdzie można „podpiąć” wszystko co nie można sklasyfikować jako żaden inny.

Avicularia avicularia

Młode posiadają wygląd i ubarwienie jak większość z rodzaju, i w tym stadium odróżnienie od innych jest praktycznie niemożliwe. Nie sprawiają problemów, należy pamiętać tak jak przy innych Aviculariach żeby pojemniczek był dobrze wentylowany, i miał wilgotne podłoże.

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.