Strona o pająkach z rodzaju Avicularia.

Budowanie terrarium

Postaram się pokazać wam w prosty sposób jak skonstruować terrarium dla Avicularii.
Oczywiście należy traktować ten opis jako swego rodzaju bazę, bo każdy preferuje inny typ
terrariów (ja np. sześciany, typowo funkcjonalne, bez zbędnych dekoracji i bajerów)
Pajączka można przełożyć do takiego zbiornika około stadium L7/8 (3-3,5cm DC), stanie się on już docelowym lokum dla naszego pupila.

1. Dobieramy zbiornik.
Terrarium dla Avików powinno spełniać dwie bardzo ważne rzeczy: próg nie może byc niższy niz 4-5cm (dlaczego wyjaśnię później), i mieć dobrą wentylację – najlepiej typu góra-dół. Zbiorniki typu „pajęczak” (czyli tylko z jedną wentylacją u góry) też się będą nadawać pod warunkiem że nie będą za wysokie (maks 30cm) i że szybka będzie lekko podniesiona aby powstała szpara, przez którą będzie wpadać powietrze.
Wentylację można sprawdzić w prosty sposób, nalewamy na spód terrarium 1-2cm wody o temperaturze ok 30-35C - jeżeli przednia szyba kompletnie zaparuje po jakimś czasie, musimy zwiększyć przestrzeń między nią a cokołem terrarium. Dla mniejszych gatunków (np. A. minatrix, A. purpurea, A. diversipes) wystarczający będzie zbiornik 20x20x30cm, choć im większy tym lepszy – oczywiście bez przesady. Za najbardziej uniwersalne uważam terraria nie przekraczające 30cm wysokości -  są lepiej wentylowane niż te wyższe, a a ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji kiedy samica opiekuje się kokonem, przy którym kluczowa jest dobra wymiana powietrza.

Budowanie terrarium krok pierwszy.
Zdjęcie nr 1 – Przykładowy zbiornik z wklejonym kawałkiem rury korkowej.


2. Urządzamy terrarium.
Zacznijmy od dna. W przypadku Avicularii bardzo ważna jest dobra, podtrzymywana wilgotność. Pokażę Wam sposób, dzięki któremu nie będzie to problemem (spokojnie sobie można np wyjechać na 2 tygodnie), a przy okazji podłoże nie będzie błockiem.
Na spód zbiornika układamy 1,5-2cm warstwę wcześniej wypłukanego/wyparzonego keramzytu (można go kupić w każdej kwiaciarni) Potem docinamy kawałek agrowłókniny (do nabycia w sklepach gospodarczych, marketach), i kładziemy na wcześniej przygotowane podłoże. Następnie sypiemy warstwę właściwą – może być to włókno kokosowe, lub torf kwaśny. Wysokość zależy jak wysoki mamy próg terrarium, najlepiej
żeby nie była cieńsza niz 3-4cm. Ot cała filozofia, woda którą spryskujemy zbiornik częściowo spływa pod podłoże i gromadzi się w keramzycie. Zapewnia to dobrą i nie przesadzoną wilgotność, sprzyja także ukorzenianiu roślin.

Budowanie terrarium krok drugi.
Zdjęcie nr 2 – Na dno sypiemy warstwę keramzytu.


3. Ścianki, korzenie, rury korkowe i inne bajery.
Ja ścianek nie stosuję, jeżeli ktoś z Was będzie miał potrzebę użycia takowej, najlepszy jest prasowany korek z dębu portugalskiego. Po oskrobaniu wygląda dekoracyjnie, nie gnije i nie pleśnieje. Można na nim zamocować dodatkowe dekoracje. Używając rur korkowych pamiętajmy że muszą mieć kilka dziur czy wyjść, nie tyle dla wygody pająka co dla utrzymania wentylacji wewnątrz gniazda.
Avicularie zazwyczaj robią oprząd w górnej partii zbiornika więc tam postarajmy się umieścić dekoracje. Żywe rośliny – ja uważam ze to „must have” ale każdy ma inny gust. Polecam te o grubszych liściach bo w zapale budowania gniazda Avik może zniszczyć te delikatniejsze.

Budowanie terrarium krok trzeci.
Zdjęcie nr 3 – Agrowłóknina położona na keramzycie.


4. Utrzymanie i konserwacja.
Starajmy się żeby w zbiorniku zawsze była utrzymana wilgotność, zazwyczaj wystarczy pryskanie co 2-3 dni. Jeżeli planujemy wyjazd, wlewamy do keramzytu więcej wody – spokojnie wystarczy na 7-14 dni, bez szkody dla zwierzaka. Czyścimy w miarę potrzeb, najczęściej będziemy pucować przednią szybkę bo pajęczaki mają głupi zwyczaj załatwiania swych potrzeb fizjologicznych właśnie tam. Jeżeli pamiętamy o regularnym wyjmowaniu resztek pokarmowych, usuwaniu grzybów i innych zanieczyszczeń – zbiornik możemy gruntownie wypucować nawet raz na rok. Częste czyszczenie niszczy florę bakteryjną i swoisty mikroklimat, który się wytworzył w terrarium – są różne opinie na temat czy szkodzi to pająkom czy nie – ja jestem zdania że częste zmiany nie są dla nich za dobre.

Budowanie terrarium krok ostatni.
Zdjęcie nr 4 – Warstwa torfu kokosowego i posadzony filodendron, przy dobrym świetle rośnie dosłownie w oczach tworząc fajną gęstwinę i świetnie komponując się z gniazdem pająka.


5. Nieproszeni i proszeni goście w terrarium.
Nie przerażajmy się gdy zobaczymy w naszym zbiorniku stado przeróżnych, małych stworzonek – nie wszystkie one są szkodliwe. Nawet w supersterylnym i wypucowanym terrarium zawsze pojawią się z czasem roztocza. Niektórzy w tym czasie wymieniają, wyparzają, wyrzucają…
Naprawdę nie trzeba, większość z tych pajęczaków jest całkowicie niegroźna a nawet pożyteczna dopóki nie zrobi się z tego plaga Unikniemy tego utrzymując czystość w zbiorniku, zwłaszcza usuwając niestrawione resztki i gnijącą karmówkę.
Kolejne robale, które prawie na pewno pojawią się w gościach to skoczogonki (małe, podłużne, skaczą), są jak najbardziej pożądane i pożyteczne. Potrafią do cna wyczyścić to czego my nie zrobimy/nie widzimy. Zjedzą resztki, padniętego świerszcza, grzyby – dosłownie wszystko. Mało tego, do świeżo urządzonego zbiornika warto wpuścić „porcję zarodową” tych sanitariuszy.

Skoczogonek (zdjęcie mikroskopowe):
Skoczogonek

 

Sondy

Uroda Avicularii :)
Który gatunek jest najładniejszy według Was? Głosujcie.